Proiect Civitas – Cuvinte care se văd, gesturi care se aud

Cuvinte care se văd, gesturi care se aud

Conferinţa de deschidere a proiectului CIVITAS  “Cuvinte care se văd, gesturi care se aud”

13 martie  – 24 aprilie 2018

Teatrul Excelsior

Sala ION LUCIAN, 16 martie 2018, ora 14.00 – 16.00

 

Conferinţa de deschidere a proiectului CIVITAS  “Cuvinte care se văd, gesturi care se aud” propune  grupului ţintă de beneficiari direcţi  – elevi, profesori, părinţi  – din cele 8 unităţi de ȋnvăţământ partenere  (Şcoala profesională Specială pentru Deficienţi de auz “Sf. Maria”, Liceul Tehnologic Special nr. 3, Scoala Gimnazială Speciala pentru Surzi nr. 1, Liceul Teoretic “Jean Monnet”, Colegiul Economic „Virgil Madgearu”, Colegiul Naţional „Emil Racoviţă”, Colegiul Tehnic „Ghreorghe Asachi”, Colegiul Tehnic de Poştă şi Telecomunicaţii „Gheorghe Airinei”) şi actori voluntari ai Teatrului Excelsior– o sesiune interactivă despre facilitarea accesului la cultură prin intermediul spectacolului teatral pentru persoanele cu deficiențe de auz.  Totodată comunitatea locală va fi sensibilizată să conştientizeze nevoile speciale ale acestora, precum şi modul specific de comunicare ȋn spaţiul educaţional. Profesorii, consilierii educaţionali, elevii, părinţii şi actorii  implicaţi sunt invitaţi la o călătorie fascinantă ȋn care graniţele dintre cele două lumi, a celor care aud şi a celor care nu aud, se şterg sub semnul artei.

Conferinţa se va încheia cu un scurt program artistic  susţinut de către elevi cu deficiență de auz din cele 3 unităţi de ȋnvăţământ speciale implicate.

Cei 75 de elevi (câte 50 de elevi cu deficienţe de auz  de la cele 3 şcoli speciale şi 25 de elevi din cele 5 unităţi de masă implicate ȋn proiect), ȋmpreună cu profesorii lor coordonatori şi susţinuţi de către

cei 17 actori voluntari ai Teatrului Excelsior, vor participa în perioada 19 martie – 13 aprilie 2018 la cursuri de formare în limbajul mimico-gestual, astfel încât aceştia să poată susţine un spectacol de teatru folosind şi limbajul mimico-gestual în cadrul Festivalului “Cuvinte care se văd, gesturi care se aud” care va avea loc pe 17 aprilie 2018, ȋn intervalul orar 16.00 – 19.00, la Sala Palatului. Cele 5 spectacole de teatru vor fi precedate de Conferinţa de ȋnchidere a proiectului şi de o expoziţie Foto Voice care va ilustra imagini din timpul atelierelor de formare.

         PROGRAM

Prezentator: Slusner Alina

 • Cuvânt de deschidere – 14.00 – 14.10
 • Liliana Toderiuc, Inspector Scolar General Adjunct, ISMB
 • Sesiune de prezentări -14.10 – 15.00
 • Paul Cimpoieru, actor – fondatorul trupei  de Teatru “Compania 9”
 • Adrian Găzdaru, Director Teatrul Excelsior
 • Florea Barbu, Lector universitar dr. Universitatea București
 • Program artistic susţinut de elevii cu deficenţe de auz- 15.00 – 15.45
 • Cor în limbaj mimico-gestual ”SEMN”– Cuvinte (Şcoala profesională Specială pentru Deficienţi de auz “Sf. Maria
 • Trupa de dans ” RITMURILE TĂCERII” – Dans cowboy (Liceul Tehnologic Special nr. 3)  –
 • Trupa de teatru gestual ”NECUVINTE” – Clovnii! (Şcoala profesională Specială pentru Deficienţi de auz “Sf. Maria”)                                                                                            
 • Trupa de acrobați “ARIPI” (Şcoala profesională Specială pentru Deficienţi de auz “Sf. Maria”)                                 
 • Trupa de dans modern “ SPRING SMILE” (Şcoala profesională Specială pentru Deficienţi de auz “Sf. Maria”)                                                                                                          
 • Trupa “MYM”- Horă românească (Scoala Gimnazială Speciala pentru Surzi nr. 1)          
 • Trupa de teatru gestual ”NECUVINTE” – Muzicanți din Bremen!    (Şcoala profesională Specială pentru Deficienţi de auz “Sf. Maria”)                                                                                                               
 • Discuţii – 15.45 – 16.00
 • Închiderea conferințeiIrina Domnina Radu – Inspector pentru proiecte educaţionale ISMB, coordonator proiect “Cuvinte care se văd, gesturi care se aud” – Prezentare proiect